batik
17 بهمن 1401 - 13:20

ترویج فرهنگ غربی تحت پوشش دوره‌های آموزشی در قزاقستان

شورای عمومی معلمان و اولیاء شهر «آلماتی» از حاشیه‌ها و مفاد دوره آموزشی «صلاحیت‌های جهانی» ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، شورای عمومی معلمان و اولیاء شهر «آلماتی» از حاشیه‌های برگزاری دوره آموزشی «صلاحیت‌های جهانی» نگران بوده و قصد شکایت در این زمینه را دارند.

این مطلب را «دینا صدرالدیناوا» رئیس شورای عمومی معلمان و اولیاء شهر «آلماتی» اعلام کرد.

طبق اظهار وی، این شورا قصد دارد علیه طراحان دوره مشکوک آموزشی «صلاحیت‌های جهانی» که توسط وزارت علوم و آموزش قزاقستان برای تمام مدارس کشور توصیه شده شکایت کنند.

صدرالدیناوا گفت: دوره آموزشی «صلاحیتهای جهانی» همچنین به موضوع جنسیت می‌پردازد. به تدریج این مفهوم تبیین می‌شود که فقط دو جنسیت وجود ندارد، بلکه تنوع جنسی وجود دارد که شما حق دارید خود را آنطور که می‌خواهید، شناسایی کنید.

وی ادامه داد: ما زنگ خطر را به صدا درآوردیم، زیرا این امر با ذهنیت ما هرگز هماهنگ نیست. گروه از والدین آماده شکایت علیه تهیه کنندگان دوره «صلاحیت‌های جهانی»، یعنی آکادمی ملی آموزش به نام «ایبرای آلتینسارین» هستند تا روشن شود که در حقیقت موضوع چیست و چرا چنین درس مشکوکی را تحمیل کرده‌اند؟

بنابر گزارش‌های رسانه‌های محلی قزاقستان، هرچند دوره آموزشی موسوم به «شایستگی‌های جهانی» برای پایه‌های 5 تا 11 اختیاری عنوان شده اما عمدتا به صورت مرتب تدریس می‌شود.

به اعتقاد کارشناسان، موارد فوق گوشه‌ای از اقدامات مخرب نهادهای غربی در زمینه همکاری با نهادهای آموزشی قزاقستان را به نمایش می‌گذارد که هدف نهایی آن از بین بردن بنیان اخلاقی و اعتقادی خانواده‌ای سنتی، به خصوص نسل کودک و نوجوان است که برای سرنوشت بعدی کشورها تهدید بسیار بزرگی خواهد بود.  

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1022413